Vânzările de produse s-au încheiat. → Este în regulă, încearcă și alte produse similare din oferta Helveti.
Mecanism
Automatic
Materialul carcasa
Oțel
Materialul geamului
Mineral
Greutate
150 g
Rezistent la apă
200 de metri
Ceasul Citizen Promaster Automatic Diver NY0084-89EE impresionează prin designul său pur de scufundări și, desigur, prin caracteristicile sale, cum ar fi rezistența și conformitatea cu standardul ISO 6425. Este ideal atât pentru scufundări, cât și pentru utilizarea zilnică. Acest model este cunoscut și sub denumirea de Citizen Fugu.
Carcasa ceasului Citizen NY0084-89EE inclusiv brățara este fabricată din oțel inoxidabil și adăpostește mecanismul in-house Citizen 8203 cu încărcare automată (unele modele sunt echipate cu mecanismul 8204 cu funcție de hacking - oprirea secundarului în timpul setării). Acesta funcționează la o frecvență de 21600 vibrații pe oră (3Hz) și are 21 de rubine. Mecanismul este echipat cu sistemul Parashock (invenție Citizen), care crește rezistența la șocuri. O funcție practică este afișajul datei și zilei săptămânii, amplasat la poziția tradițională de ora 3. O caracteristică interesantă a acestui model este coroana, plasată neconvențional la poziția 8. Acest lucru permite o purtare confortabilă, deoarece coroana nu apasă pe încheietură în timpul mișcării mâinii. De asemenea, este o caracteristică utilă pentru utilizatorii care poartă ceasul pe mâna dreaptă, deoarece pot opera coroana mai ușor cu mâna stângă.
Cadranul clar, a cărui lizibilitate în întuneric este îmbunătățită de luminiscența SuperLuminova pe indicatoare și markeri, este protejat de un geam mineral. Rezistența la apă a acestui model, susținută de coroana șurubabilă, este de 200m, ceea ce îl face potrivit pentru scufundări și înot. Pentru măsurarea intervalelor de timp, ceasul este echipat cu o lunetă rotativă unidirecțională.
Ceasul respectă standardul de scufundări ISO 6425, lucru evidențiat de inscripția Diver’s pe cadran. Aceste ceasuri trebuie să aibă o rezistență la apă de cel puțin 100 de metri, iar fiecare piesă este testată la o presiune de 125% din valoarea declarată a rezistenței la apă (de exemplu, ceasurile rezistente la 200 m conform ISO 2281 sunt testate doar la 200 m, în timp ce cele de scufundări conform ISO 6425 sunt testate la o presiune de 250 m). Sunt necesare și alte caracteristici, cum ar fi rezistența la coroziune, rezistența la câmpuri magnetice și rezistența la șocuri. De asemenea, sunt obligatorii luneta rotativă unidirecțională și luminiscența aplicată.
Nu ești sigur de dimensiune?
Modele de dimensiuni de imprimare
(Pentru imprimare, setați Scală: Implicită)
| Marca | Citizen |
| Tip | Pentru bărbătești |
| Stil | De scufundări, Sport |
| Origine | Japoneze |
| Garanție | 5 ani |
| Rezistent la apă | 200 de metri |
| Greutate | 150 g |
| Mecanism | Automatic |
| Calibru | Citizen 8203, sau 8204 |
| Precizia mersului în secunde | ±20 s / zi |
Rezerva de mers ![]() |
46 ore |
| Dimensiune carcasa | 42 mm |
| Grosimea carcasa | 12 mm |
| Forma carcasa | Rotundă |
| Materialul carcasa | Oțel nobil |
| Materialul geamului | Mineral |
| Cadran | Analog |
| Culoarea cadranului | Negru |
Capac cu filet ![]() |
Da |
| Materialul curelei | Oțel inoxidabil |
| Lățimea curelei | 20 mm |
| Culoarea curelei | Argintiu |
| Data | Da |
Bezel rotativ ![]() |
Unidirecțional – pentru scufundări |
Indicator al zilei săptămânii ![]() |
Da |
| Funcții | Data, Ziua săptămânii, Bezel rotativ, Coroană filetată, ISO 6425 Divers |
Acumulator ![]() |
Nu |
| Baterie | Nu |
Coroană filetată ![]() |
Da |
Luminiscență ![]() |
Indicatori și ace |
| Funcții suplimentare | 21 de pietre, Frecvență 3 Hz (21.600 semi-oscilații/oră), standard ISO 6425 |
Pentru Garantăm acuratețea datelor.. Ai găsit o eroare? Scrieți-ne și obține 200 CZK pe cumpărarea unui ceas.
Garant: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Ma-Jo 9-19
info@helveti.ro
Produsul este clasificat
Ceasurile japoneze Citizen datează din 1918 și, de-a lungul timpului, au devenit cele mai bine vândute ceasuri din lume. Își cuceresc clienții prin fiabilitate, precizie, tehnologii interesante, design frumos și toate acestea la un preț accesibil. Pentru că cred în ceasurile lor, ceasurile Citizen vin cu o garanție de 7 ani.
Dintre tehnologiile revoluționare ale ceasurilor Citizen, cu siguranță sunteți familiarizați cu Eco-Drive, care se referă la energia solară a ceasului. Lumina artificială și naturală trece prin cadran și reîncarcă bateria prin intermediul unei celule solare, care alimentează mecanismul ceasului. Timpul de încărcare de rezervă este de 6 luni, iar atunci când este pus deoparte și nu este purtat, poate intra în modul de hibernare timp de până la 7 ani. Alte tehnologii Citizen: ceasuri radiocomandate (Skyhawk AT), ceasuri controlate vocal și multe altele.
Helveti.cz este un distribuitor autorizat și specialist al mărcii Citizen. Oferim o garanție de 7 ani pentru ceasuri.
Informații despre producător: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germania / shop@citizenwatch.de
Ai o întrebare? Lasă-ne un comentariu
Adăugați o întrebare
La fiecare ceas achiziționat de la noi primiți un cadou la alegere. Cadourile sunt diferențiate în funcție de valoarea comenzii.
De la 0 lei = Pânză de curățare Helveti, utilă pentru geamurile ceasurilor, dar și pentru ochelari.
De la 525 lei = Dispozitiv de scurtare a brățării, albastru, pentru ajustarea exactă a curelei ceasului pe mână.
De la 735 lei = Helveti panza sac.
De la 840 lei = Carcasă de călătorie pentru ceasuri Helveti Donut.
De la 2 100 lei = Stilou cu bilă Parker Jotter Special (Helveti).
De la 3 150 lei = Cuțit Mikov 100-NH-2A albastru (Helveti).
De la 5 250 lei = Victorinox Waiter Helveti 0.3303.R2 cu 9 funcții.
De la 7 355 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti (pentru 2 ceasuri).
De la 8 400 lei = Geantă de voiaj din piele Helveti - Negru, protejează până la 3 ceasuri.
De la 10 500 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti, maro închis (pentru 3 ceasuri).
De la 14 700 lei = MultiTool Leatherman REV 832130.
De la 21 000 lei = Cutie din lemn pentru ceasuri Helveti (pentru 18 ceasuri).
De la 31 520 lei = Dispozitiv de întoarcere automată Helveti negru.
În plus: garanție de 5 ani și transport gratuit.
Notă: Cadourile sunt valabile pentru comenzile online. Nu sunt disponibile în magazin.
Puteți vedea cadourile aici: