Vânzările de produse s-au încheiat. → Este în regulă, încearcă și alte produse similare din oferta Helveti.
Mecanism
Quartz
Materialul carcasa
Oțel
Materialul geamului
Safir
Greutate
72 g
Rezistent la apă
50 de metri
Hodinky PRIM Pilot potěší zejména příznivce sportu a outdoorových aktivit. Díky nápaditému designu jsou však vhodné i pro běžné denní nošení. Model svým vzhledem odkazuje na palubní přístroje, využívané zejména v sovětském letadle typu MIG, který se vyráběl i v ČSSR. Na jeho produkci se podílelo několik československých leteckých závodů.
Dominantním znakem číselníku jsou výrazně kontrastní indexy (čísla). Díky zvláštnímu a nezaměnitelnému fontu se při pohledu na číselník okamžitě vybaví „budíky“ na přístrojové desce legendární stíhačky. Matové pískované pouzdro je upraveno technologií DLC, díky které je povrch velmi odolný vůči poškrábání, korozi, vysokým teplotám i kyselinám. DLC povrch se na rozdíl od laku nemůže odřít nebo loupat, protože ochranná vrstva není jen „nanesena“, ale díky použité technologii je přímo spojena s materiálem pouzdra. Hodinky tak lze nosit i při sportu a jiné fyzické činnosti. Odolnost modelu pak podtrhují velmi kvalitní, textilní NATO řemínky.
Korunka hodinek zaujme svým netradičním designem, který díky výrazným drážkám připomíná blok válce motoru. Na dýnku je laserem vytvořené grafické zpracování názvu modelu Pilot a také označení původu hodinek – Nové Město nad Metují.
Hodinky jsou osazeny švýcarským quartzovým strojkem Ronda 715. Různé barevné varianty číselníku a řemínku, které lze na přání kombinovat, umožňují vybrat model podle osobitého stylu každého zákazníka.
Nu ești sigur de dimensiune?
Modele de dimensiuni de imprimare
(Pentru imprimare, setați Scală: Implicită)
| Marca | PRIM |
| Tip | Pentru bărbătești |
| Stil | Aviație, Sport |
| Origine | Cehe |
| Garanție | 5 ani |
| Rezistent la apă | 50 de metri |
| Greutate | 72 g |
| Mecanism | Quartz |
| Calibru | Kalibr 38 (RONDA 715) |
| Precizia mersului în secunde | ±20 s / lună |
| Dimensiune carcasa | 40 mm |
Lungimea carcasa (lug-to-lug): ![]() |
48,7 mm |
| Grosimea carcasa | 11,6 mm |
| Forma carcasa | Rotundă |
| Materialul carcasa | Oțel nobil cu finisaj DLC |
| Materialul geamului | Safir |
| Cadran | Analog |
| Culoarea cadranului | Negru |
Capac spate transparent ![]() |
Nu |
Capac cu filet ![]() |
Da |
| Materialul curelei | Textil |
Cataramă ![]() |
Cataramă cu țepușă |
| Lățimea curelei | 20 mm |
| Culoarea curelei | Portocaliu |
| Data | Nu |
| Funcții | Fără dată |
| Baterie | Da |
Luminiscență ![]() |
indicatori și ace |
Pentru Garantăm acuratețea datelor.. Ai găsit o eroare? Scrieți-ne și obține 200 CZK pe cumpărarea unui ceas.
Garant: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Ma-Jo 9-19
info@helveti.ro
Produsul este clasificat
Ideea de a produce ceasuri de mână cehoslovace a apărut imediat după sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial. Noua fabrică a fost construită sub conducerea lui Adolf Martínek, care, împreună cu primii 15 colegi, s-a angajat într-o sarcină care, la acea vreme, era realizată doar de 8 țări din lume. Părțile interesate au achiziționat primele ceasuri de mână produse în serie sub marca PRIM în 1958. Autorul așa-numitului logo permanent PRIM, care este folosit pe ceasurile de mână din anii 1970 până în prezent, este designerul Josef Žid. În 1969, fabrica de ceasuri din Nové Město nad Metují a devenit complet independentă de compania-mamă Chronotechna și a dobândit numele pe care îl poartă și astăzi - ELTON.
După declinul din anii 1990, interesul pentru produsele autohtone a fost reînviat treptat în cadrul producției de tip manufacturier la scară mică. În 2008, a început producția de noi mecanisme, iar ELTON Watchmaking s-a alăturat rândurilor producătorilor importanți de ceasuri care se bazează pe munca manuală, precizie și o abordare individuală a clientului.
Informații despre producător: ELTON hodinářská, a.s., Náchodská 2105, 549 01 Nové Město nad Metují, Republica Cehă / info@prim.cz
Ai o întrebare? Lasă-ne un comentariu
Adăugați o întrebare
La fiecare ceas achiziționat de la noi primiți un cadou la alegere. Cadourile sunt diferențiate în funcție de valoarea comenzii.
De la 0 lei = Pânză de curățare Helveti, utilă pentru geamurile ceasurilor, dar și pentru ochelari.
De la 525 lei = Dispozitiv de scurtare a brățării, albastru, pentru ajustarea exactă a curelei ceasului pe mână.
De la 735 lei = Helveti panza sac.
De la 840 lei = Carcasă de călătorie pentru ceasuri Helveti Donut.
De la 2 100 lei = Stilou cu bilă Parker Jotter Special (Helveti).
De la 3 150 lei = Cuțit Mikov 100-NH-2A albastru (Helveti).
De la 5 250 lei = Victorinox Waiter Helveti 0.3303.R2 cu 9 funcții.
De la 7 355 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti (pentru 2 ceasuri).
De la 8 400 lei = Geantă de voiaj din piele Helveti - Negru, protejează până la 3 ceasuri.
De la 10 500 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti, maro închis (pentru 3 ceasuri).
De la 14 700 lei = MultiTool Leatherman REV 832130.
De la 21 000 lei = Cutie din lemn pentru ceasuri Helveti (pentru 18 ceasuri).
De la 31 520 lei = Dispozitiv de întoarcere automată Helveti negru.
În plus: garanție de 5 ani și transport gratuit.
Notă: Cadourile sunt valabile pentru comenzile online. Nu sunt disponibile în magazin.
Puteți vedea cadourile aici: