Vânzările de produse s-au încheiat. → Este în regulă, încearcă și alte produse similare din oferta Helveti.
Mecanism
Automatic
Materialul carcasa
Oțel
Materialul geamului
Safir
Greutate
Rezistent la apă
100 de metri
Model PRIM ORLÍK II DLC 98-943-467-39-1, navazuje na ikonický model Orlík, vyrobený pro potřeby československé armády v roce 1965. Práce na vývoji nové generace legendárních hodinek, navržených tak, aby odpovídaly potřebám současného zákazníka, začaly v roce 2010. Tým hodinářů, vývojových konstruktérů a technologů společnosti ELTON hodinářská do nich vložil své letité zkušenosti, inspiraci šedesátými léty minulého století i poznatky z vývoje nového mechanického strojku.
Obě generace hodinek PRIM Orlík spojuje obdobná boční silueta pouzdra hodinek, rozložení stupnice otočného kroužku a vypouklý tvar skla, původní plastové sklíčko však nahradil safír. Zkušební tlak na kontrolu vodotěsnosti se oproti historickému originálu zvýšil z 6 ATM na 10 ATM, a to díky nové šroubovací korunce. Zvětšeno a konstrukčně upraveno bylo i pouzdro hodinek, které se dříve lisovalo, nyní jej ovšem vyrábíme náročnější metodou třískového obrábění. Pro výrobu číselníku byla nově použita galvanoplastická technologie s charakteristickým vzorem „gramofonové desky“. Na číselníku bylo také navrženo datumové okno, které na původním modelu z 60. let chybělo.
Protože Orlík používali původně i armádní potápěči, zapůjčili jsme v roce 2014 hodinky profesionálnímu potápěči Jaroslavu Kočárkovi ze společnosti Snakesub. Ten je doslova na vlastní kůži testoval při ponorech v různých prostředích, aby v reálných podmínkách ověřil jejich odolnost a vodotěsnost. PRIM Orlík v tomto náročném testu bez problémů obstál. Hodinky vydržely ponory v Rudém moři, známém svou vysokou salinitou a v rakouském jezeře Attersee se dostaly až do maximální hloubky téměř 70 metrů.
Osobní dovoz: U tohoto modelu nabízíme možnost osobního dovozu (Praha a Středočeský kraj) hodinek garantem značky. V případě zájmu uveďte poznámku do objednávky, ozveme se vám. Více informací zde.
Nu ești sigur de dimensiune?
Modele de dimensiuni de imprimare
(Pentru imprimare, setați Scală: Implicită)
| Marca | PRIM |
| Tip | Pentru bărbătești |
| Stil | De scufundări, Sport |
| Origine | Cehe |
| Garanție | 5 ani |
| Rezistent la apă | 100 de metri |
| Mecanism | Automatic |
| Calibru | PRIM kalibr 98.01 |
| Precizia mersului în secunde | -6s /+24s / 24 h |
Rezerva de mers ![]() |
45 ore |
| Dimensiune carcasa | 42 mm |
Lungimea carcasa (lug-to-lug): ![]() |
54,3 mm |
| Grosimea carcasa | 14,5 mm |
| Forma carcasa | Rotundă |
| Materialul carcasa | Oțel nobil |
| Materialul geamului | Safir |
| Cadran | Analog |
| Culoarea cadranului | Negru |
Capac spate transparent ![]() |
Da |
Capac cu filet ![]() |
Da |
| Materialul curelei | Cauciuc |
Cataramă ![]() |
Cataramă cu țepușă |
| Lățimea curelei | 22 mm |
| Culoarea curelei | Negru |
| Data | Da |
| Funcții | Data, Bezel rotativ, Coroană filetată, Capac posterior transparent |
Coroană filetată ![]() |
Da |
Luminiscență ![]() |
indicatori și ace |
Pentru Garantăm acuratețea datelor.. Ai găsit o eroare? Scrieți-ne și obține 200 CZK pe cumpărarea unui ceas.
Garant: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Ma-Jo 9-19
info@helveti.ro
Produsul este clasificat
Ceasuri bărbătești Manufacture 1949 Ceasuri rezistente bărbătești Ceasuri cadou pentru bărbați PRIM
Ideea de a produce ceasuri de mână cehoslovace a apărut imediat după sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial. Noua fabrică a fost construită sub conducerea lui Adolf Martínek, care, împreună cu primii 15 colegi, s-a angajat într-o sarcină care, la acea vreme, era realizată doar de 8 țări din lume. Părțile interesate au achiziționat primele ceasuri de mână produse în serie sub marca PRIM în 1958. Autorul așa-numitului logo permanent PRIM, care este folosit pe ceasurile de mână din anii 1970 până în prezent, este designerul Josef Žid. În 1969, fabrica de ceasuri din Nové Město nad Metují a devenit complet independentă de compania-mamă Chronotechna și a dobândit numele pe care îl poartă și astăzi - ELTON.
După declinul din anii 1990, interesul pentru produsele autohtone a fost reînviat treptat în cadrul producției de tip manufacturier la scară mică. În 2008, a început producția de noi mecanisme, iar ELTON Watchmaking s-a alăturat rândurilor producătorilor importanți de ceasuri care se bazează pe munca manuală, precizie și o abordare individuală a clientului.
Informații despre producător: ELTON hodinářská, a.s., Náchodská 2105, 549 01 Nové Město nad Metují, Republica Cehă / info@prim.cz
Ai o întrebare? Lasă-ne un comentariu
Adăugați o întrebare
La fiecare ceas achiziționat de la noi primiți un cadou la alegere. Cadourile sunt diferențiate în funcție de valoarea comenzii.
De la 0 lei = Pânză de curățare Helveti, utilă pentru geamurile ceasurilor, dar și pentru ochelari.
De la 525 lei = Dispozitiv de scurtare a brățării, albastru, pentru ajustarea exactă a curelei ceasului pe mână.
De la 735 lei = Helveti panza sac.
De la 840 lei = Carcasă de călătorie pentru ceasuri Helveti Donut.
De la 2 100 lei = Stilou cu bilă Parker Jotter Special (Helveti).
De la 3 150 lei = Cuțit Mikov 100-NH-2A albastru (Helveti).
De la 5 250 lei = Victorinox Waiter Helveti 0.3303.R2 cu 9 funcții.
De la 7 355 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti (pentru 2 ceasuri).
De la 8 400 lei = Geantă de voiaj din piele Helveti - Negru, protejează până la 3 ceasuri.
De la 10 500 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti, maro închis (pentru 3 ceasuri).
De la 14 700 lei = MultiTool Leatherman REV 832130.
De la 21 000 lei = Cutie din lemn pentru ceasuri Helveti (pentru 18 ceasuri).
De la 31 520 lei = Dispozitiv de întoarcere automată Helveti negru.
În plus: garanție de 5 ani și transport gratuit.
Notă: Cadourile sunt valabile pentru comenzile online. Nu sunt disponibile în magazin.
Puteți vedea cadourile aici: