Vânzările de produse s-au încheiat. → Este în regulă, încearcă și alte produse similare din oferta Helveti.
Mecanism
Automatic
Materialul carcasa
Oțel
Materialul geamului
Safir - antireflex
Greutate
160 g
Rezistent la apă
300 de metri
Švýcarské hodinky Oris Aquis Date Calibre 400 01 400 7769 6357-07 8 22 09PEB zaujmou svým specifickým, vysoce atraktivním "potápkovým" provedením a excelentním zpracováním. Všechny milovníky dobré hodinařiny potěší především in-house mechanickým strojkem Oris Calibre 400 s pětidenní rezervou chodu. Tento model výborně poslouží nejen pod vodou, ale i při každodenním nošení.
Pouzdro hodinek Oris Aquis Date Calibre 400 0140077696357-0782209PEB je vyrobeno z ušlechtilé oceli, stejně jako jejich náramek. Uvnitř jeho nitra spolehlivě pracuje švýcarský mechanický strojek Oris Calibre 400 s automatickým nátahem, který byl vyvinut a vyroben společností Oris - jedná se tedy o in-house manufakturní strojek vlastní výroby. Tento nádherně zdobený strojek má v sobě 21 kamenných uložení, pracuje na frekvenci 28800 polokmitů za hodinu (4 Hz) a lze jej pozorovat díky průhlednému dýnku ze safírového skla. Největší předností strojku Oris Calibre 400 je vysoká rezerva chodu 120 hodin, tedy 5 dní. To je docíleno díky dvěma pérovníkům s prodlouženými pery. Zároveň je zajištěna vysoká přesnost a to -3/+5 sekund za den, což jsou lepší hodnoty, než u certifikovaných chronometrů. Tento strojek také obsahuje 30 nových antimagnetických částí, což má za následek větší odolnost vůči magnetickému poli a splnění normy ISO 764. U tohoto strojku je také doporučovaný interval údržby 10 let (výrobce na něj také poskytuje desetiletou záruku po zaregistrování na "MyOris"), čímž značka Oris stanovuje nový standard intervalu údržby mechanických strojků. Za zmínku stojí také nový systém uchycení rotoru automatického nátahu, který zajišťuje jednodušší a zároveň spolehlivější chod.
Na pozici 6 se nachází praktický ukazatel data. K měření časových úseků poslouží jednosměrně otočná potápěčská luneta z 18 karátového zlata s keramickou vložkou.
Dokonale přehledný číselník je chráněn klenutým safírovým sklíčkem, které je maximálně odolné vůči poškrábání. Čitelnost za ostrého světla pak zajišťuje vnitřní antireflexní vrstva. Ve tmě a snížených světelných podmínkách pak poslouží luminiscence Superluminova na ručkách a indexech. Voděodolnost těchto hodinek je 300 m (30 ATM), zvládnou tedy i kontakt s vodou, jako je potápění do cca 30 metrů. Odolnost proti vodě je podpořena šroubovací korunkou.
Nu ești sigur de dimensiune?
Modele de dimensiuni de imprimare
(Pentru imprimare, setați Scală: Implicită)
| Marca | Oris |
| Tip | Pentru bărbătești |
| Stil | De scufundări, Sport |
| Origine | Elvețiene |
| Garanție | 5 ani |
| Rezistent la apă | 300 de metri |
| Greutate | 160 g |
| Mecanism | Automatic |
| Calibru | Oris Calibre 400 |
| Precizia mersului în secunde | -3 až +5 s / zi |
Rezerva de mers ![]() |
5 zile (120 ore) |
| Dimensiune carcasa | 41,5 mm |
Lungimea carcasa (lug-to-lug): ![]() |
48 mm |
| Grosimea carcasa | 13 mm |
| Forma carcasa | Rotundă |
| Materialul carcasa | Oțel nobil și aur de 18 karate |
| Materialul geamului | Safir - antireflex |
| Cadran | Analog |
| Culoarea cadranului | Verde |
Capac spate transparent ![]() |
Da |
Capac cu filet ![]() |
Da |
| Materialul curelei | Oțel inoxidabil |
Cataramă ![]() |
Basculant |
| Lățimea curelei | 22 mm |
| Culoarea curelei | Argintiu |
Bare cu eliberare rapidă ![]() |
da |
| Data | Da |
Bezel rotativ ![]() |
Unidirecțional – pentru scufundări |
| Funcții | Data, Bezel rotativ, Coroană filetată, Capac posterior transparent |
| Baterie | Nu |
Coroană filetată ![]() |
Da |
Luminiscență ![]() |
Indicatori și ace SuperLuminova |
| Funcții suplimentare | 21 de pietre, 28800 de semiscuturări/oră, Hacking (oprirea acului secundar la setare) |
Pentru Garantăm acuratețea datelor.. Ai găsit o eroare? Scrieți-ne și obține 200 CZK pe cumpărarea unui ceas.
Garant: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Ma-Jo 9-19
info@helveti.ro
Produsul este clasificat
Marca Oris a fost fondată în 1904 de Paul Cattin și Georges Christian în orașul elvețian Hölstein, unde își are și astăzi sediul central. Marca a crescut treptat până când a devenit unul dintre cei mai mari angajatori din regiune și a introdus primul său ceas de mână în 1925. Au urmat alte extinderi și etape importante ale companiei, cum ar fi un ceas automat în 1952 și primul cronometru în 1967. În anii 1970, compania a supraviețuit așa-numitei „Crizele Cuarțului”, iar din anii 1980 s-a dedicat pe deplin producției de ceasuri mecanice de înaltă calitate, inclusiv modele cu complicații precum cronograful sau faza lunii. Toate acestea la cele mai competitive prețuri posibile, ceea ce va face posibil ca un grup cât mai larg de fani ai ceasurilor să dețină ceasuri mecanice de înaltă calitate.
Marca Oris aderă și astăzi la această filozofie, iar în toate liniile principale - Cultură, Aviație, Scufundări și Motorsport - puteți găsi mecanisme exclusiv mecanice de cea mai înaltă calitate. Maturitatea mărcii este demonstrată și de mai multe mecanisme proprii, a căror dezvoltare este încă în desfășurare.
Helveti.cz este un distribuitor autorizat și specialist pentru marca Oris.
Informații despre producător: Oris SA, Ribigasse 1, 4434 Hölstein, Elveția / info@oris.ch
Ai o întrebare? Lasă-ne un comentariu
Adăugați o întrebare
La fiecare ceas achiziționat de la noi primiți un cadou la alegere. Cadourile sunt diferențiate în funcție de valoarea comenzii.
De la 0 lei = Pânză de curățare Helveti, utilă pentru geamurile ceasurilor, dar și pentru ochelari.
De la 525 lei = Dispozitiv de scurtare a brățării, albastru, pentru ajustarea exactă a curelei ceasului pe mână.
De la 735 lei = Helveti panza sac.
De la 840 lei = Carcasă de călătorie pentru ceasuri Helveti Donut.
De la 2 100 lei = Stilou cu bilă Parker Jotter Special (Helveti).
De la 3 150 lei = Cuțit Mikov 100-NH-2A albastru (Helveti).
De la 5 250 lei = Victorinox Waiter Helveti 0.3303.R2 cu 9 funcții.
De la 7 355 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti (pentru 2 ceasuri).
De la 8 400 lei = Geantă de voiaj din piele Helveti - Negru, protejează până la 3 ceasuri.
De la 10 500 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti, maro închis (pentru 3 ceasuri).
De la 14 700 lei = MultiTool Leatherman REV 832130.
De la 21 000 lei = Cutie din lemn pentru ceasuri Helveti (pentru 18 ceasuri).
De la 31 520 lei = Dispozitiv de întoarcere automată Helveti negru.
În plus: garanție de 5 ani și transport gratuit.
Notă: Cadourile sunt valabile pentru comenzile online. Nu sunt disponibile în magazin.
Puteți vedea cadourile aici: