Vânzările de produse s-au încheiat. → Este în regulă, încearcă și alte produse similare din oferta Helveti.
Mecanism
Automatic
Materialul carcasa
Oțel
Materialul geamului
Safir - antireflex
Greutate
190 g
Rezistent la apă
200 de metri
Švýcarské hodinky Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M v sobě nezapřou specifický vesmírný rukopis značky Fortis. Samozřejmostí je dokonalá přehlednost, robustnost a odolnost. Tyto hodinky využijete nejen při cestě do kosmu, ale i při každodenním nošení.
Hodinky Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M mají pouzdro vyrobené z ušlechtilé oceli, které je doplněno ocelovým tahem. V jeho nitru spolehlivě pracuje švýcarský mechanický strojek ETA 2836-2 s automatickým nátahem. Ten běží na frekvenci 28800 polokmitů za hodinu a disponuje 25 kameny. Strojek má také funkci "hacking" (zastavení sekundové ručky při nařízení) a možnost manuálního nátahu korunkou. Na pozici 3.hodiny najdeme praktický ukazatel data a dne v týdnu. K měření časových úseků poslouží jednosměrně otočná luneta.
Dokonale přehledný číselník je chráněn safírovým sklíčkem, které je maximálně odolné vůči poškrábání. Oboustranná antireflexní vrstva zajišťuje skvělou čitelnost i na přímém slunci. Čitelnost za tmy a zhoršených světelných podmínek pak umožňuje luminiscence SuperLuminova, umístěná na ručkách a indexech. Voděodolnost tohoto modelu je 200m, zvládne tedy i větší kontakt s vodou, jako je plavání či ponor do cca 20 metrů. Různé verze tohoto modelu byly mnohokrát použity při letech kosmonautů agentury Roskosmos do vesmíru.
Pozn.: velikost pouzdra je sice 42 mm, ale luneta přesahuje o 1 mm přes pouzdro, hodinky tak působí dojmem velikosti 44 mm.
Recenze a testování:
Nu ești sigur de dimensiune?
Modele de dimensiuni de imprimare
(Pentru imprimare, setați Scală: Implicită)
| Marca | Fortis |
| Tip | Pentru bărbătești |
| Stil | Aviație, Sport |
| Origine | Elvețiene |
| Garanție | 5 ani |
| Rezistent la apă | 200 de metri |
| Greutate | 190 g |
| Mecanism | Automatic |
| Calibru | ETA 2836-2 |
| Precizia mersului în secunde | ±10 s / zi |
Rezerva de mers ![]() |
38 ore |
| Dimensiune carcasa | 42 mm, cu lunetă 44 mm |
| Grosimea carcasa | 13 mm |
| Forma carcasa | Rotundă |
| Materialul carcasa | Oțel nobil |
| Materialul geamului | Safir - antireflex |
| Cadran | Analog |
| Culoarea cadranului | Negru |
Capac spate transparent ![]() |
Nu |
Capac cu filet ![]() |
Da |
| Materialul curelei | Oțel inoxidabil |
Cataramă ![]() |
Basculant cu siguranță |
| Lățimea curelei | 20 mm |
| Culoarea curelei | Argintiu |
| Data | Da |
Bezel rotativ ![]() |
Unidirecțional – pentru scufundări |
Indicator al zilei săptămânii ![]() |
Da |
| Funcții | Data, Ziua săptămânii, Bezel rotativ |
Coroană filetată ![]() |
Nu |
Luminiscență ![]() |
Indicatori și ace SuperLuminova |
| Funcții suplimentare | 25 de pietre, 28800 de semi-oscilații/oră |
Pentru Garantăm acuratețea datelor.. Ai găsit o eroare? Scrieți-ne și obține 200 CZK pe cumpărarea unui ceas.
Garant: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Ma-Jo 9-19
info@helveti.ro
Produsul este clasificat
Marca elvețiană Fortis își merită pe deplin numele, care înseamnă „puternic” în latină. Este sinonimă cu durabilitatea, robustețea și fiabilitatea. Ceasurile sale exclusiv mecanice sunt de folos piloților profesioniști, pot fi folosite sub apă și au servit chiar și cosmonauților în spațiu! Din 1994 până în 2019, ceasurile Fortis au fost echipamentul oficial al cosmonauților agenției spațiale Roscosmos. Cu toate acestea, bazele călătoriei Fortis în spațiu au fost puse în 1961, când fiul fondatorului, Rolf Vogt, le-a arătat astronauților NASA ceasul Fortis Spacematic AR (All Risks). Abia în 1994, modelul Official Cosmonauts Chronograph a explorat spațiul cosmic, ca parte a lucrărilor pregătitoare pentru conexiunea istorică a navetei spațiale americane Atlantis cu stația rusească MIR.
În prezent, Fortis cooperează cu Forumul Spațial Austriac în calitate de cronometru oficial al simulării misiunii AMADEE pe Marte. Din 2021, Corporația Spațială Suedeză a devenit partenerul oficial al Fortis în testarea și dezvoltarea ceasului spațial Fortis, unde testele stratosferice ale mecanismului Werk 17, produs în cadrul companiei, vor prezenta un interes deosebit.
Marca Fortis a fost fondată în Grenchen, Elveția, în 1912 de către domnul Walter Vogt și, pe lângă succesele spațiale menționate anterior, are multe alte etape interesante. În 1926, Fortis, în colaborare cu inventatorul primului mecanism automat, John Harwood, a fost prima companie din lume care a produs în masă un ceas mecanic cu întoarcere automată! Fortis a introdus apoi, în 1940, unul dintre primele ceasuri impermeabile din lume. Din 2018, fanul său de-o viață, Jupp Philipp, a devenit proprietarul mărcii Fortis. El a preluat compania pe data de 13, având treisprezece angajați. Marca a fost fondată, de asemenea, pe data de 13. Prin urmare, nu este surprinzător faptul că numărul 13 este numărul central al mărcii Fortis și, prin urmare, este evidențiat pe cadranele cu dată ale tuturor modelelor moderne.
Helveti.cz este distribuitor autorizat și specialist al mărcii Fortis.
Informații despre producător: Fortis Watches AG, John Harwood-Strasse 13, 2540 Grenchen, Elveția / info@fortis-swiss.com
Ai o întrebare? Lasă-ne un comentariu
Adăugați o întrebare
La fiecare ceas achiziționat de la noi primiți un cadou la alegere. Cadourile sunt diferențiate în funcție de valoarea comenzii.
De la 0 lei = Pânză de curățare Helveti, utilă pentru geamurile ceasurilor, dar și pentru ochelari.
De la 525 lei = Dispozitiv de scurtare a brățării, albastru, pentru ajustarea exactă a curelei ceasului pe mână.
De la 735 lei = Helveti panza sac.
De la 840 lei = Carcasă de călătorie pentru ceasuri Helveti Donut.
De la 2 100 lei = Stilou cu bilă Parker Jotter Special (Helveti).
De la 3 150 lei = Cuțit Mikov 100-NH-2A albastru (Helveti).
De la 5 250 lei = Victorinox Waiter Helveti 0.3303.R2 cu 9 funcții.
De la 7 355 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti (pentru 2 ceasuri).
De la 8 400 lei = Geantă de voiaj din piele Helveti - Negru, protejează până la 3 ceasuri.
De la 10 500 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti, maro închis (pentru 3 ceasuri).
De la 14 700 lei = MultiTool Leatherman REV 832130.
De la 21 000 lei = Cutie din lemn pentru ceasuri Helveti (pentru 18 ceasuri).
De la 31 520 lei = Dispozitiv de întoarcere automată Helveti negru.
În plus: garanție de 5 ani și transport gratuit.
Notă: Cadourile sunt valabile pentru comenzile online. Nu sunt disponibile în magazin.
Puteți vedea cadourile aici: