Vânzările de produse s-au încheiat. → Este în regulă, încearcă și alte produse similare din oferta Helveti.
Mecanism
Automatic
Materialul carcasa
Titan
Materialul geamului
Safir - antireflex
Greutate
150 g
Rezistent la apă
1000 de metri
Hodinky Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST II COSC DM3002A-PC-WH přináší výborné vlastnosti, jako vysoká odolnost, přesnost a skvělé zpracování. Tyto hodinky mají klasický "potápkový" design a jsou skvělým pomocníkem nejen v těžších podmínkách, ale také při každodenním nošení.
Pouzdro hodinek Ball DM3002A-PC-WH je vyrobeno z titanu a jedná se o tzv. monoblok - skládá se tedy pouze z jednoho kusu materiálu. Řemínek tohoto modelu je pryžový. Uvnitř pouzdra pracuje švýcarský mechanický automatický strojek Ball RR1101-C (základem je ETA 2824, nebo Sellita SW200), který pracuje na frekvenci 28800 polokmitů za hodinu a disponuje certifikací COSC. Díky tomu může nést označení "Chronometer" a splňuje nejpřísnější požadavky na přesnost chodu. Na tradiční pozici 3 pak najdeme ukazatel data.
Počítat lze také s odolností proti nárazu o síle 7500 Gs, což odpovídá pádu hodinek až z 1,5 metru bez poškození strojku. K měření času poslouží jednosměrně otočná potápěčská luneta, která je vybavena luminiscencí SuperLuminova. To zajišťuje možnost jejího využití i ve tmě.
Dokonale přehledný číselník je chráněn safírovým sklíčkem, které je maximálně odolné vůči poškrábání. Skvělou čitelnost i na přímém slunci pak poskytuje antireflexní vrstva. Čitelnost ve tmě je zajištěna díky tritiovým luminiscenčním trubičkám H3 na ručkách a indexech. Ty zajišťují spolehlivou svítivost bez ohledu na předchozí nasvícení, na rozdíl od klasického luminiscenčního nátěru. Voděodolnost těchto hodinek je úctyhodných 1000m a je podpořena šroubovací korunkou a patentovaným heliovým ventilem, integrovaným přímo v korunce. Bez problému tedy zvládnou i hlubinné potápění.
Osobní dovoz: U tohoto modelu nabízíme možnost osobního dovozu (Praha a Středočeský kraj) hodinek garantem značky. V případě zájmu uveďte poznámku do objednávky, ozveme se vám. Více informací zde.
Nu ești sigur de dimensiune?
Modele de dimensiuni de imprimare
(Pentru imprimare, setați Scală: Implicită)
| Marca | Ball |
| Tip | Pentru bărbătești |
| Stil | De scufundări, Sport |
| Origine | Elvețiene |
| Garanție | 5 ani |
| Rezistent la apă | 1000 de metri |
| Greutate | 150 g |
| Mecanism | Automatic |
| Calibru | RR1101-C |
| Precizia mersului în secunde | -4 až +6 s / zi |
Rezerva de mers ![]() |
38 ore |
| Dimensiune carcasa | 42 mm |
Lungimea carcasa (lug-to-lug): ![]() |
53 mm |
| Grosimea carcasa | 15,5 mm |
| Forma carcasa | Rotundă |
| Materialul carcasa | Titan |
| Materialul geamului | Safir - antireflex |
| Cadran | Analog |
| Culoarea cadranului | Alb |
Capac spate transparent ![]() |
Nu |
| Materialul curelei | Cauciuc |
| Lățimea curelei | 21 mm |
| Culoarea curelei | Negru |
| Data | Da |
Bezel rotativ ![]() |
Unidirecțional – pentru scufundări |
| Funcții | Data, Bezel rotativ, Coroană filetată, Trigalight, COSC, Rezistență la vibrații |
Coroană filetată ![]() |
Da |
Luminiscență ![]() |
Luminiscență tritică H3 pe mânere și indecși |
Pentru Garantăm acuratețea datelor.. Ai găsit o eroare? Scrieți-ne și obține 200 CZK pe cumpărarea unui ceas.
Garant: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Ma-Jo 9-19
info@helveti.ro
Produsul este clasificat
În 1891, două trenuri s-au ciocnit în gara Kipton din Ohio, SUA, soldate cu 8 victime. Cauza a fost ceasul unuia dintre mecanicii de locomotivă, care s-a oprit fără să știe timp de 4 minute. Bijutierul și inspectorul feroviar Webster Clay Ball a fost însărcinat să creeze noi standarde pentru precizia și controlul ceasurilor angajaților feroviari. Cerințele sale stricte au inspirat chiar și Societatea Elvețiană de Cronometre (cunoscută sub abrevierea COSC) să-și creeze proprii parametri de precizie a ceasurilor, cunoscuți sub numele de Cronometru.
Magazinul de bijuterii original al lui Ball din Cleveland s-a transformat treptat în Ball Watch Company, care a început să producă ceasuri fiabile și de înaltă calitate. Precizia și calitatea, desigur, împodobesc și producția de astăzi, care este fabricată în La Chaux-de-Fonds, Elveția, sub prestigioasa etichetă Swiss Made. O parte semnificativă a acesteia are certificarea de cronometru COSC. La aceasta putem adăuga și propriile noastre tehnologii brevetate, cum ar fi sistemele anti-șoc SpringLOCK® și Amortiser®, o supapă de heliu direct în coroană, protecția brevetată a coroanei sau sistemul antimagnetic A-PROOF®. Punctul culminant este mecanismul Ball Chronometer Manufacture Caliber 7309, fabricat în cadrul companiei, cu o rezervă de putere de 80 de ore și certificare COSC. La toate ceasurile Ball, vă puteți baza și pe luminescența tritiu H3, care asigură o lizibilitate de 100% în întuneric, indiferent de iluminarea anterioară!
Ceasurile Ball de astăzi, care au mecanisme exclusiv mecanice, oferă, prin urmare, modele potrivite nu numai pentru șinele de cale ferată, ci și pentru o utilizare mai intensă sau chiar sub apă. Datorită manoperei de top, acestea vă vor aduce multă bucurie chiar și în timpul purtării normale de zi cu zi.
Helveti.cz este distribuitor autorizat și specialist pentru marca Ball.
Informații despre producător: Ball Watch Company SA, Rue du Châtelot 21, 2300 La Chaux-de-Fonds, Elveția / info@ballwatch.ch
Ai o întrebare? Lasă-ne un comentariu
Adăugați o întrebare
La fiecare ceas achiziționat de la noi primiți un cadou la alegere. Cadourile sunt diferențiate în funcție de valoarea comenzii.
De la 0 lei = Pânză de curățare Helveti, utilă pentru geamurile ceasurilor, dar și pentru ochelari.
De la 525 lei = Dispozitiv de scurtare a brățării, albastru, pentru ajustarea exactă a curelei ceasului pe mână.
De la 735 lei = Helveti panza sac.
De la 840 lei = Carcasă de călătorie pentru ceasuri Helveti Donut.
De la 2 100 lei = Stilou cu bilă Parker Jotter Special (Helveti).
De la 3 150 lei = Cuțit Mikov 100-NH-2A albastru (Helveti).
De la 5 250 lei = Victorinox Waiter Helveti 0.3303.R2 cu 9 funcții.
De la 7 355 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti (pentru 2 ceasuri).
De la 8 400 lei = Geantă de voiaj din piele Helveti - Negru, protejează până la 3 ceasuri.
De la 10 500 lei = Geantă de călătorie din piele Helveti, maro închis (pentru 3 ceasuri).
De la 14 700 lei = MultiTool Leatherman REV 832130.
De la 21 000 lei = Cutie din lemn pentru ceasuri Helveti (pentru 18 ceasuri).
De la 31 520 lei = Dispozitiv de întoarcere automată Helveti negru.
În plus: garanție de 5 ani și transport gratuit.
Notă: Cadourile sunt valabile pentru comenzile online. Nu sunt disponibile în magazin.
Puteți vedea cadourile aici: